تاریخ : چهارشنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۹ 14 جماد ثاني 1442 Wednesday, 27 January , 2021

اخبار ویژه

رشد جمعیت در هشترود منفی ۱٫۲۳ است/ هشترود مهاجر فرست‌ترین شهر کشور احداث شهرک صنایع دستی در تبریز/ ۱۳ هزار هنرمند دارای پروانه در ۸۵ رشته صنایع‌ دستی مسابقه بولینگ خانوادگی در تبریز رسمیت می‌یابد کاهش بیماری کرونا دستاورد بزرگ طرح شهید سلیمانی ۵۰ درصد روستاهای شهرستان میانه اینترنت ندارند دغدغه‌های مردم در زمینه محیط زیست باید رفع شود واکسن را سیاسی نکنید، حق مردم است استیضاح ترامپ کلید خورد یوسف قربانی، بازیگر قدیمی سینما درگذشت حساب‌های اجاره‌ای مسدود می‌شوند احداث واحدهای صنعتی برای کارآفرینی و امور خیریه از برنامه های موسسه خیریه جان نثاران تبریز/عضو شورای شهر تبریز اگر واقعا دغدغه قشر کارگر را دارد نباید در حمایت از محرومان سنگ اندازی کند تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در تبریز/اعتراض به طرح همسان‌سازی حقوق‌ها ۱۷۰ واحد جدید تولیدی در آذربایجان‌شرقی راه‌اندازی شد روحانی: دگرگون کردن شاکله و ساختار بودجه غیرقابل قبول است آتش‌سوزی مغازه لباس‌فروشی در مراغه ۵ میلیارد ریال خسارت زد پنج هزار تن پنبه در شهرستان خداآفرین برداشت شد عقب ماندگی های مجتمع فولاد آذربایجان جبران شود واحدهای صنعتی عوارض آلایندگی پرداخت کنند انتخابات آمریکا نشانه شکست تفکر لیبرال دموکراسی مهاجرت کاربران از واتس‌اپ به سیگنال

5
در گفتوگو با سفیر مطرح شد؛

فقر در کشور ما زاییده تصمیمات نادرست است/تورم اخیر کشور فشار مضاعفی از نظر اقتصادی در جامعه ایجاد کرد/در تشخیص مزیت های کشور دچار اشتباه شدیم

  • کد خبر : 3467
  • 26 مهر 1399 - 13:53
فقر در کشور ما زاییده تصمیمات نادرست است/تورم اخیر کشور فشار مضاعفی از نظر اقتصادی در جامعه ایجاد کرد/در تشخیص مزیت های کشور دچار اشتباه شدیم
مدیر کل کمیته امداد آذربایجان شرقی گفت:متاسفانه جامعه و کشورما در مورد اقتصاد جامعه‌ایی با ثبات اقتصادی نبوده و اقتصاد ما در دو بُعد همواره متضرر شده است که کی از این ابعاد بحث تحریم ها و دشمنان خارجی است و بُعد دیگر ضعف دولت‌ها در اتخاذ برخی تصمیمات اقتصادی و جانبی است

به گزارش سفیر،فقر، توان سوز و جان فرساست. چونان سایه دهشتناکی که روز شادکامی را به شب سیاهی پیوند می زند. چونان رهزنی که بی رحمانه بر زن و مرد و پیر و جوان و بزرگ و کودک هجوم می آورد و آنان را چون دژخیمی شقاوت پیشه شکنجه می کند. فقر، دزد لبخندهاست. غارتگر شادی ها، و دشمن پر خشم عاطفه ها و مهرورزی ها. فقر، سلامت سوز است و اندوه زا. فقر، قصه بلند بسیاری از غصه هاست.

روز جهانی ریشه کنی فقر

هفدهم اکتبر، «روز جهانی ریشه‌کنی فقر» است. این روز برای نخستین بار در سال ۱۹۸۷ با گردهم آمدن حدود صد هزار نفر در میدان تروکادروی پاریس، گرامی داشته شد و در سال ۱۹۹۲ با ثبت در سازمان ملل متحد، در سراسر جهان رسمیت یافت.

فقر چیست؟

واژه فقر، در اختلاف فرهنگ های لغت و نگاه متفاوت اصحاب معانی، توضیحات بی شماری یافته است. از دیگر سوی، بداهت مفهوم و روشنی معنا تا حدودی این واژه را بی نیاز از تعریف کرده است و می‌توان گفت فقیر کسی است که نمی تواند نیازمندی های اساسی خویش را تأمین کند.

درهمین راستا و به مناسبت روز جهانی ریشه کنی فقر گفتگویی داشتیم با محمد کلامی مدیرکل کیمته امداد امام خمینی آذربایجان شرقی که مشروح این گفتگو به شرح زیر است:

سفیر: با توجه به اینکه یکی از راه های مبارزه با فقر ایجاد و تولید شغل است. از دیدگاه و نظر شما وضیعت امروز فقر و اشتغال زایی در جامعه درچه حدی می‌باشد؟

کلامی: اگر ما به تعریف فقر نگاه کنیم، فقرصرفا جنبه مادی ندارد. و جنبه فرهنگی و معنوی را نیز شامل میشود. فقر بر دو نوع است. فقر مطلق و نسبی!

وی با اشاره به دلایل وجود فقر در ایران ابراز داشت: معتقدم فقر در ایران زاییده دو پدیده است. که می‌توان گفت که یکی از دلایل اصلی آن تحمیلی بوده که با تصمیم گذاری های اشتباه به جامعه تحمیل می‌شود.

یعنی فرد به موجبات دلایل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بصورت ناخواسته فقیر می‌شود. اما دلیل دوم آن است که فرد بصورت ارادی تلاشی برای اشتغال انجام نمیدهد و تن به مبارزه بااین پدیده نمیدهد.

وی افرود: برای مبارزه با فقر باید متناسب با دو دلیل مذکور راهکاری ارائه کنیم. برای گروه دوم باید با ارتقای شاخصه های فرهنگی جامعه و ایجاد انگیزه و علاقه به تلاش و با افزایش عزت طلبی افراد با این پدیده مبارزه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بخش اول به حاکمیت باز می‌گردد، که بایست با تصمیمات مناسب سرمنشاهای تولید فقر را گرفت. از طرفی باید به توزیع عادلانه ثروت در جامعه اهتمام داشته باشیم.
وی در ادامه به تفکر امام خمینی در ایجاد کمیته امداد اشاره کرد. که در استراتژی فکری حضرت امام باید قله های ثروتی که در کشور ایجاد شده بود باید دره های فقر را پر می‌کرد و مانع ایجاد شکاف اجتماعی در جامعه باشیم.

سفیر،با توجه به تفکرات حضرت امام، چقدر تفکرات ایشان در بحث مبارزه با فقر اجرایی شده است؟

کلامی: متاسفانه جامعه و کشورما در مورد اقتصاد جامعه‌ای با ثبات نبوده . اقتصاد ما در دو بُعد همواره متضرر شده است. که یکی از این ابعاد بحث تحریم ها و دشمنان خارجی است. بُعد دیگر ضعف دولت‌ها در اتخاذ برخی تصمیمات اقتصادی و جانبی است. چون جامعه با ثبات اقتصادی نداشتیم به نقطه متعالی مبارزه با فقر از منظر حضرت امام نرسیدیم.

سفیر: با گذشت نزدیک به هشت ماه از شیوع کرونادر کشور آیا آمار مددجویی کمیته امداد افزایش داشته است؟

کلامی: شاید تبعات اقتصادی کرونا بیشتر از تبعات جانی این بیماری باشد. در بحث کرونا  کارگران جزو طبقه آسیب پذیر و زیر خط فقر جامعه  بودند. که با تعطیلی مشاغل و با از دست دادن شغل و پیشه علنا از نظر اقتصادی زمین گیر شدند.
وی ادامه داد:همین مشکلات باعث شد که مردم برای گذران زندگی به نهاد های حمایتی روی آوردند. که متاسفانه کمیته امداد استان با جذب ۱۵ هزار خانواده جدید در سطح استان بزرگ شد.
وی افزود: بحث تورم اخیری که در کشور ایجاد شد، فشار مضاعفی در جامعه ایجاد شد.  که متاسفانه ادامه این روند باعث جهت گیری جامعه به سمت فقرمطلق منجر خواهد شد.

سفیر: بنظر شما برای مبارزه و کنترل فقر مطلق باید چه تمهیداتی اتخاذ شود؟

کلامی: ما باید مزیت های کشور را شناسایی کرده و روی آنها سرمایه گذاری کنیم. سپس ظرفیت های داخلی کشور و ایده های جوان در زمینه کسب و کار توجه کرده و به سمت روش های جدید حرکت کنیم.
وی افزود: بعضا در تشخیص مزیت‌ها دچار اشتباه شدیم. برای مثال امروزه کشورما در تامین گوشت، مرغ و تخم مرغ دچار مشکل شده است. درحالی که ایران کشوری چهار فصل است. در بخش کشاورزی سرمایه گذاری نکرده و خودمان را مجاب کردیم درصنایعی که در آن تخصص و مهارت لازم نداریم سرمایه گذاری کنیم. این صنایع با کوچکترین تحریم زمین گیر می‌شوند.

سفیر: اخیراً بحث کوپن و جیره بندی در جامعه مطرح شد. بنظر شما آیا این رویه می‌تواند از رشد فقر جلوگیری کند؟

کلامی: خیر. جیره بندی راهکار مبارزه با فقر نیست و این موارد باعث قابل تحمل کردن فقر در جامعه است. برای خروج از فقر باید اقتصاد پویا داشته باشیم. تا زمانی که مشاغل بصورت گسترشی در جامعه بسط پیدا نکند. فقر با ما همراه است و بقیه راهکارها فقط فقر را قابل تحمل کرده و باعث تنبلی اجتماعی می‌شود.

سفیر: وضیعت کمیته امداد در ایجاد اشتغال چگونه است؟

کلامی: امسال اولویت اول کمیته امداد استان بحث اشتغالزایی است،و اصلی ترین راه خروج از فقر ایجاد اشتغال و کسب در آمد پایدار است که خوشبختانه برعکس شرایط موجود در اشتغال و اقتصاد در جامعه نزدیک به ۲۰۰میلیارد تومان در قالب وام اشتغال به مددجویان ارائه شده است که ۴۰ درصد این منابع تبدیل به اشتغال شده است.
وی ادامه داد: ۹۰درصد اشتغال های کمیته امداد پایدار بوده است وتا آخر سال  برنامه‌ایی برای اشتغال زایی ۸هزار نفر است.

لینک کوتاه : https://safiiir.ir/?p=3467

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.