تاریخ : چهارشنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۹ 14 جماد ثاني 1442 Wednesday, 27 January , 2021

اخبار ویژه

رشد جمعیت در هشترود منفی ۱٫۲۳ است/ هشترود مهاجر فرست‌ترین شهر کشور احداث شهرک صنایع دستی در تبریز/ ۱۳ هزار هنرمند دارای پروانه در ۸۵ رشته صنایع‌ دستی مسابقه بولینگ خانوادگی در تبریز رسمیت می‌یابد کاهش بیماری کرونا دستاورد بزرگ طرح شهید سلیمانی ۵۰ درصد روستاهای شهرستان میانه اینترنت ندارند دغدغه‌های مردم در زمینه محیط زیست باید رفع شود واکسن را سیاسی نکنید، حق مردم است استیضاح ترامپ کلید خورد یوسف قربانی، بازیگر قدیمی سینما درگذشت حساب‌های اجاره‌ای مسدود می‌شوند احداث واحدهای صنعتی برای کارآفرینی و امور خیریه از برنامه های موسسه خیریه جان نثاران تبریز/عضو شورای شهر تبریز اگر واقعا دغدغه قشر کارگر را دارد نباید در حمایت از محرومان سنگ اندازی کند تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در تبریز/اعتراض به طرح همسان‌سازی حقوق‌ها ۱۷۰ واحد جدید تولیدی در آذربایجان‌شرقی راه‌اندازی شد روحانی: دگرگون کردن شاکله و ساختار بودجه غیرقابل قبول است آتش‌سوزی مغازه لباس‌فروشی در مراغه ۵ میلیارد ریال خسارت زد پنج هزار تن پنبه در شهرستان خداآفرین برداشت شد عقب ماندگی های مجتمع فولاد آذربایجان جبران شود واحدهای صنعتی عوارض آلایندگی پرداخت کنند انتخابات آمریکا نشانه شکست تفکر لیبرال دموکراسی مهاجرت کاربران از واتس‌اپ به سیگنال

2
گفت و گوی اختصاصی سفیر با دکتر سعید نیکو خصلت عضو شورای شهر تبریز:

مدیریت متمرکز کلید نجات شهر تبریز است/ از ورزش مدارس و قهرمانی بدون شوی رسانه ای حمایت کردم

  • کد خبر : 5309
  • 17 آذر 1399 - 22:26
مدیریت متمرکز کلید نجات شهر تبریز است/ از ورزش مدارس و قهرمانی بدون شوی رسانه ای حمایت کردم
گفت و گوی اختصاصی سفیر با سعید نیکو خصلت در خصوص مهمترین موضوعات مدیریت شهری.

سعید نیکوخصلت در گفت و گو با خبرنگار پایگاه تحلیلی خبری سفیر در خصوص حمل و نقل سبز با اشاره به اینکه مهمترین اقدام شورای پنجم حساس کردن مدیریت ترافیک شهری و تغییر ذائقه شهروندان نسبت به دوچرخه سواری بود گفت:

امروزه تبریز به یکی از شلوغ ترین شهرهای کشور تبدیل شده است، کلانشهری که ترافیک های طولانی اش ساعت های زیادی از عمر شهروندان را به هدر می دهد.”دوچرخه” به عنوان یک وسیله نقلیه یک پازل درست در زمان و مکان درست است.

در جهان دو نگاه متفاوت به “دوچرخه” وجود دارد ، نگاه Health محور و Work محور، یعنی برخی از شهروندان برای حفظ سلامتی دوچرخه سواری می کنند و برخی دوچرخه را وسیله ای برای انجام امورات روزمره خود می دانند.

سعید نیکو خصلت ادامه داد: من معتقدم وزارت بهداشت و درمان و سازمان های بیمه ای باید در حوزه دوچرخه سرمایه گذاری کند تا در دراز مدت با ارتقای سلامت روحی،روانی و جسمی شهروندان ، هزینه های سلامت و درمان هم کاهش پیدا کند، هزاران هزار میلیارد برای مترو و اتوبوس هزینه می کنیم این در حالی است که دوچرخه هم ارزان قیمت است، و هم نشاط و سلامتی اجتماعی را به همراه دارد.

وی با اشاره به نقش ویژه دوچرخه در حمل و نقل شهری افزود: مهمترین مشکل ما در حوزه “دوچرخه” عدم وجود برنامه مطالعاتی جامع بود که این مسئولیت را مرکز پژوهش های شورا و شهرداری با همکاری مشاورین و کارشناسان هلندی بر عهده دارد و جلسات تخصصی متعددی برگزار شده است.

این عضو شورای شهر خاطر نشان شد : تصمیمات درست حتی اگر زمانبر باشد اما ثروت آفرین است. تغییر نگرش مدیریت شهری ، پرهیز از مسیر گشایی های متعدد،تهاتر، جلوگیری از آسیب به بافت تاریخی شهر موجب افزایش سرمایه گذاری و کارآفرینی و رونق یافتن اقتصاد شهری می شود.

نیکوخصلت اظهار داشت: نتایج بزرگی نیز در توسعه زیر ساختی دوچرخه به دست آمده ، عملیات احداث مسیر دوچرخه سواری را شهرداری تبریز آغاز نموده که تا پایان این دوره شورای شهر شاهد افزایش ۱۵ الی ۲۰ کیلومتری مسیر دوچرخه سواری خواهیم بود.

سعید نیکو خصلت در پاسخ به سوال خبرنگار سفیر مبنی بر اقدامات شورای پنجم در حوزه توسعه پایدار گفت:

توسعه ی پایدار فرآیندی است که آینده‌ای مطلوب را برای جوامع بشری متصور می‌کند، سه ضلع توسعه پایدار، توسعه انسانی و اجتماعی شهر،توسعه محیط زیستی و رشد اقتصادی می باشد که نگاه مدیریت شهری در سیاست گذاری ها به تمامی شاخصه ها موجب توسعه پایدار می گردد، اما مهمترین چالش ما در توسعه پایدار مانعی به نام “عادت های گذشته” و اصلاح “ساختارها” می باشد.

وی ادامه داد :مدیریت متمرکز کلید نجات شهر تبریز است، سیاست های مختلف در نهاد های گوناگون شهری هم چون شهرداری،شهرسازی،پلیس راهور ، تاسیسات شهری همچون آب،برق و… موجب گسستگی مدیریت شهری شده است.

شورای پنجم  در ارتباطات بین بخشی با نهاد های گوناگون ، دانشگاه ، آموزش و پرورش،میراث فرهنگی ،فرهنگ و ارشاد اسلامی و… بسیار عملکرد قابل تحسینی داشته تا شکاف های مدیریت شهری را از بین ببریم، منافع شهر خط قرمز من هست و من نماینده مردم در شورای شهر تبریز هستیم ، نه شورای شهرداری تبریز!

دبیر شورای شهر تبریز اظهار داشت: شورای پنجم در توسعه فضای سبز (افتتاح ۳۹ پارک در ۳۸ ماه)،پایین ترین میزان تغییر کاربری و تراکم فروشی،حفظ و ایجاد حساسیت در میراث فرهنگی و تاریخی شهر و حمل و نقل سبز گام های بزرگی برداشته است.

نیکوخصلت با بیان اینکه تاکید بر تعامل بین بخشی در دوره پنجم شورای شهر تبریز به وضوح دیده می شود گفت:

در بخش ورزش نیز که یکی از مهمترین و پر حاشیه ترین تصمیمات شورای شهر بود، تلاش کردیم در کنار  اداره ورزش و جوانان و آموزش و پرورش دو بعد ورزش قهرمانی و ورزش تربیتی را حمایت کنیم و به طور مستقیم شهرداری در ورزش همگانی و نشاط اجتماعی شهروندان ورود کند.

وی با اشاره بر مشکلات تیم داری باشگاه شهرداری اظهار داشت: در گذشته تیم داری و باشگاه داری شهرداری با مشکلاتی مواجه بود و برنامه مدونی در این راستا وجود نداشت و ورزش شهر وابسته به سیاست های شهردار وقت اداره می شد که تبعات آن تورم نیرو، بدهی های کلان اقتصادی و عدم توجه به استعدادهای بومی بود.

“ورزش” تخصص و زندگی من است و در حمایت از ورزش همگانی،قهرمانی و ورزشکاران بومی بارها و بارها نطق و حمایت کرده ام و در سیاست گذاری های مربوطه تلاش حداکثری خود را کرده ام ولی شیطنت های سیاسی برخی افراد عکس این موضوع را به جامعه منعکس کرد که بعد ها هم این افراد از من عذرخواهی کردند.

دبیر شورای شهر تبریز ادامه داد: در شورای پنجم تلاش کردیم گشایش هایی در عدالت اجتماعی ایجاد کنیم و با تعامل با آموزش و پرورش در طرح ورزش مدارس از ۱۰۰۰ کودک کم برخوردار و بی بضاعت بدون عکس تبلیغاتی و شوی رسانه ای حمایت کردیم، با همکاری اداره ورزش و جوانان نیز در راستای حمایت از ورزش تبریز ردیف بودجه ای بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال برای حمایت از هیات های ورزشی و شیوه نامه ای مبنی بر حمایت از قهرمانان بومی را با در نظر گرفتن جوایز نقدی نسبتاً قابل توجه به تصویب رسانده ایم که گامی ماندگار در حمایت از ورزش شهر تبریز خواهد بود.

نیکوخصلت خاطر نشان شد: شهرداری از نظر کمی زیر ساخت ها و اماکن خوبی برای ورزش دارد ولی چون با هدف مدیریت بحران این اماکن تاسیس شده اند از نظر کیفی و استانداردها نمره قابل قبولی نمی گیرند و از طرفی دو رویکرد مهم نیز در ورزش شهرداری باید مورد توجه قرار گیرد، یکی واگذاری اماکن ورزشی به افراد متخصص و دیگری حفظ متخصصین ورزشی در حوزه ورزش و عدم انتقال به بخش های دیگر شهرداری می باشد.

سعید نیکو خصلت با اشاره بر اهمیت حرکت در مسیر شهر هوشمند گفت: شهر هوشمند شهری ۲۴ ساعته می باشد که امور شهر در تمام شبانه روز در آن جریان دارد، ارائه خدمات با سرعت و کارایی بالا در شهر همزمان با کاهش هزینه ها،ترافیک و آلودگی هوا و…قابل اجرا می باشد.

وی ادامه داد: در کلانشهر تبریز نیز امسال انقلاب و تحولی در توسعه زیر ساخت های شهر هوشمند اتفاق افتاد، قرارداد ایجاد مسیر فیبر نوری به وسعت ۴۰۰ کیلومتر با شرکت ایرانسل منعقد کردیم که تا یک سال آتی اجرائی خواهد شد.

شاید بنظر برسد که چرا اعضای شورای شهر پیگیر فیبر نوری شهر هستند؟ اما باید به این نکته اشاره نمود که زیر ساخت ها لازمه تحقق شهر هوشمند هستند ، اقتصاد آنلاین شهری،شهر آنلاین،خدمات الکترونیک همگی تکه های پازل یک شهر انسان محور و تحقق شعار شهری برای همه می باشد.

نیکوخصلت در پایان با تاکید بر نقش مهم سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تبریز در تحقق شهر هوشمند و شفافیت اطلاعات افزود: فاوای شهرداری تبریز بایستی نیاز های نو آورانه و فن آورانه شهر را شناسایی و به عنوان پیشران شهر پر رنگ تر از سال های پیش نقش آفرینی نماید، در سال ۹۹ نیز حدود سیصد میلیارد ریال بودجه در این راستا تصویب نمودیم.

شهر هوشمند یعنی شفافیت اطلاعات و بر همین اساس در اولین روزهای شورای پنجم شهرداری را ملزم کردیم تمامی قرارداد های بالای ۱۰۰ میلیون تومان را در سایت درج کند

لینک کوتاه : https://safiiir.ir/?p=5309

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.