تاریخ : یکشنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۹ 11 جماد ثاني 1442 Sunday, 24 January , 2021

اخبار ویژه

رشد جمعیت در هشترود منفی ۱٫۲۳ است/ هشترود مهاجر فرست‌ترین شهر کشور احداث شهرک صنایع دستی در تبریز/ ۱۳ هزار هنرمند دارای پروانه در ۸۵ رشته صنایع‌ دستی مسابقه بولینگ خانوادگی در تبریز رسمیت می‌یابد کاهش بیماری کرونا دستاورد بزرگ طرح شهید سلیمانی ۵۰ درصد روستاهای شهرستان میانه اینترنت ندارند دغدغه‌های مردم در زمینه محیط زیست باید رفع شود واکسن را سیاسی نکنید، حق مردم است استیضاح ترامپ کلید خورد یوسف قربانی، بازیگر قدیمی سینما درگذشت حساب‌های اجاره‌ای مسدود می‌شوند احداث واحدهای صنعتی برای کارآفرینی و امور خیریه از برنامه های موسسه خیریه جان نثاران تبریز/عضو شورای شهر تبریز اگر واقعا دغدغه قشر کارگر را دارد نباید در حمایت از محرومان سنگ اندازی کند تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در تبریز/اعتراض به طرح همسان‌سازی حقوق‌ها ۱۷۰ واحد جدید تولیدی در آذربایجان‌شرقی راه‌اندازی شد روحانی: دگرگون کردن شاکله و ساختار بودجه غیرقابل قبول است آتش‌سوزی مغازه لباس‌فروشی در مراغه ۵ میلیارد ریال خسارت زد پنج هزار تن پنبه در شهرستان خداآفرین برداشت شد عقب ماندگی های مجتمع فولاد آذربایجان جبران شود واحدهای صنعتی عوارض آلایندگی پرداخت کنند انتخابات آمریکا نشانه شکست تفکر لیبرال دموکراسی مهاجرت کاربران از واتس‌اپ به سیگنال

1
رحیم شهرتی فر در گفتگو با سفیر:

مردم از وضعیت موجود رضایت ندارند/ مردم صبوری می کنند باید قدردان آن ها بود/ اصلاح طلبان واقعی در ایجاد شرایط فعلی کشور مقصر نیستند

  • کد خبر : 2678
  • 27 شهریور 1399 - 6:30
مردم از وضعیت موجود رضایت ندارند/ مردم صبوری می کنند باید قدردان آن ها بود/ اصلاح طلبان واقعی در ایجاد شرایط فعلی کشور مقصر نیستند
از رد صلاحیت خود در انتخابات مجلس یازدهم گله داشت و تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان را بی اثرترین مصوبه مجلس دهم قلمداد کرد.

چیز خاصی از مجلس یازدهم ندیده ام/  آمار انتخابات نشان داد، مردم از وضعیت موجود رضایت ندارند/ مردم صبوری می کنند باید قدردان آن ها بود/ واقع اصلاح طلبان واقعی در ایجاد شرایط فعلی کشور مقصر نیستند

با فرماندار سابق تبریز که شایعاتی از او در مورد احتمال کاندیداتوری اش در انتخابات شوراها به گوش می رسید، مهمان سفیر بود و گفتگوی صمیمانه ای انجام گرفت که خواندن آن خالی از لطف نیست.  

سفیر: شما جزو افرادی بودید که مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان شدید، به شخصه چقدر این قانون را اجرایی می دانید؟

– زمان اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان مصادف با بیست و ششم آبان سال ۹۷ بود و اکنون که دو سال از آن ماجرا می گذرد، به راحتی می توان ارزیابی کرد که بعد از اجرای این قانون چند جوان جذب کار شدند. آیا اثری در میزان اشتغال جامعه داشت یا نه! و آن تعداد از افرادی که مشمول این طرح بودند، اکنون در چه وضعیتی هستند.

این طرح غیر کارشناسی‌ترین و بی اثرترین مصوبه مجلس قبلی بود و متاسفانه در حساس‌ترین شرایط کشور منجر به محروم شدن دولت از مدیران توانمند شد. اما سوال این است که آیا به جای این افراد جوانان استخدام شدند؟ من فکر می کنم در عمل می توان ارزیابی کرد.

سفیر:در انتخابات مجلس سال گذشته، شما جزو رد صلاحیت شدگان بودید، ابتدا در این مورد سخن بگویید و بگویید آیا از مجلس برآمده از انتخابات راضی هستید یا خیر!

-من با ۲۹ سال خدمت بازنشسته شده ام، چون هم جانباز بودم و هم مدرک تحصیلی ام دکترای تخصصی بود، اصولا می توانستم اعاده به کار گرفته و تا ۳۵ سال کار کنم و شش سال از زمان خدمت قانونی من هم باقی مانده بود اما چون قانون تصویب شده بود، به مصوبه مجلس احترام گذاشتم. در آن زمان یک سال و اندی به انتخابات مانده بود. با مشورت دوستان قرار شد تا من هم در انتخابات مجلس شرکت کنم تا خود را در معرض رای و انتخاب مردم قرار دهم، غافل از اینکه قبل از نظر مردم هیئت نظارت بر انتخابات ابراز عقیده می کند. دلیل رد صلاحیت من را هم عدم التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی و هواداری از احزاب و گروه های غیر قانونی اعلام کردند. در رابطه با عملکرد مجلس هم در زبان ترکی ضرب المثل خوبی داریم “گؤروشن کنده بلدچی لازم دییر” الان چند ماه است که این مجلس شروع به کار کرده است و طرح ها و صحبت های مطرح شده در آن و اخباری که از مجلس منتشر می شود، نشان می دهد که این مجلس تا چه اندازه می تواند در خصوص چالش های فعلی کشور اثر بخشی داشته باشد. امیدوارم موفق باشند، چرا که مردم سختی های زیادی می بینند و از خدا می خواهم تا توفیق دهد که حتی اگر خود مجلسی ها نمی توانند، از نظران کارشناسان، افراد آگاه و دلسوز که به هر دلیلی از گردونه نمایندگی کنار مانده اند، استفاده کنند و چاره ای بیاندیشند. اما عجالتا با نوع کمیسیون‌بندی فعلی و مباحثات صورت گرفته تاکنون چیزی دیده نشده است، اما امیدوارم بعد از این دیده شود.

 

سفیر: وزن نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس یازدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

-می دانید که انتخابات دوره یازدهم مجلس با کمترین میزان مشارکت مردم شکل یافته است، مخصوصا در دور دوم انتخابات با نگاهی که به آمار می توان گفت، مردم غایبین انتخابات هستند. و نمایندگان با حداقل رأی وارد مجلس می شوند و طبیعی است مجلسی که با حداقل رای مردمی تشکیل شده، قدرتمند نیست و از پشتیبانی مردم بی بهره است. در خود حوزه انتخابیه تبریز اگر میزان رأی دوره گذشته را با دوره فعلی مقایسه کنیم، می بینیم که تعداد رأی نفر ششم دور دهم با تعداد رأی نفر اول دور یازدهم برابری می کند. در ضمن چهره های جدیدی هم اضافه نشده و اگر هم شده می توان گفت از تجربه کافی برخوردار نیستند، حتی برخی ها مسئولیت های اداری و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی هم نداشته اند و به مجلس راه یافته اند.

استان ما هم جدا از بقیه مملکت نیست و من در نمایندگان فعلی استان که ۱۸ نفر هستند، به غیر از شهرستان میانه که هنوز یک نفر نتوانسته به مجلس ملحق شود، انسجام، وحدت نظر، کار جمعی و همفکری که حاصل برآیند تفکر ۱۸ نفر از نمایندگان آذربایجان شرقی باشد و منجر به کارگشایی از مشکلات شود، ندیده ام. حالا نمی دانم شما شنیده اید یا نه!

 

سفیر: به آمار مشارکت کنندگان در انتخابات دور یازدهم اشاره کردید، دلیل عدم مشارکت مردم در انتخابات از نظر شما چیست؟

حتما یک دلیل که ندارد و دلایل متعدد دست به دست هم داده اند که این موضوع پیش آمده است. شاید مهم ترین دلیل رقابتی نبودن انتخابات است که شور و هیجانی که مردم را به دلیل حضور سلایق متعدد می توانست به میدان بیاورد، در این دوره وجود نداشت. از طرف دیگر مشکلات اقتصادی، بیکاری جوانان و مسائل پیچیده اجتماعی منجر به نارضایتی مردم می شود و مردم هم نارضایتی هایشان را با عدم مشارکت در انتخابات نشان می دهند. آمار انتخابات نشان داد، مردم از وضعیت موجود رضایت ندارند.

 

سفیر: عملکرد دولت روحانی خواه، ناخواه پای جریان اصلاحات نوشته شد. چقدر معتقد به پایان عصر اصلاح طلب و اصولگرا هستید؟

-واقعیت من به این شعار معتقد نیستم، چرا که اگر اصلاح طلبی به معنای واقعی کلمه تحقق یابد شاهد شرایط دگرگونه ای خواهیم بود همچنان که در هشت سال دوره اصلاحات دیده شد و مردم ما در خاطر دارند که در آن دوره ثبات اقتصادی ایجاد شده بود، ارزش پول ملی حفظ شده بود و همینطور به تدریج اوضاع مردم از نظر اقتصادی و معیشت رو به بهبود بود. به عنوان مثال هر وقت تورم بیشتر می شد، حقوق کارمندان یک درصد از تورم بیشتر محاسبه می شد و حتی به یاد دارم که طی دوره ای تورم به ۱۱ درصد کاهش یافته بود، اما افزایش حقوق ها در ۱۵ درصد باقی مانده بود. مثلا اگر قیمت خودروی جی ال ایکس را در نظر بگیرید اگر در فروردین ۸۱، ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود در مدت مشابه سال ۸۵، ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود، یعنی ۲۰۰ هزار تومان هم کاهش قیمت داشت. و همه به خاطر دارند که ایران خودرو و سایپا از طریق آگهی های تلویزیونی و با تقسیط خرید بدون بهره محصولاتشان را می فروختند. من آن زمان کارمند دولت بودم و خودم می دیدم که اکثر کارمندان در آن سال ها هم توانستند ماشین بخرند و هم خانه.

اولا باید در نظر بگیرید که دولت روحانی بعد از دولت احمدی نژاد پای کار آمده است و خرابکاری هشت ساله ای که در دولت احمدی نژاد رخ داده بود، به سادگی قابل جبران نبود. وقتی آب از مجرای اصلی اش خارج شود، بازگرداندن آن به شرایطی قبلی سخت است. دولت روحانی دولت تماما اصلاح طلب به معنای کامل کلمه نبود و اصلاح طلبان نیز بین کاندیداها روحانی را ارجح تر دانستند و هیچ گونه پشیمانی در این قضیه نباید مطرح شود، چرا که در شرایط موجود آن زمان، بهترین انتخاب بود. در دوره اول آقای روحانی در کنترل تورم و اهداف و سیاست های داخلی و خارجی موفقیت نسبی داشت و اعداد و ارقام این واقعیت را نشان می دهد، اما متاسفانه در دوره دوم عوامل مختلفی دست به دست هم دادند، از سیاست یک جانبه ترامپ در خروج از برجام و تشدید تحریم ها از یک سو و حضور وزرای ضعیف تر نسبت به دور قبل، متاسفانه وضعیت فعلی را پیش آورد. اگر بخواهم ارزیابی کنم به مردم حق می دهم که از مدیریت اجرایی کشور ناراضی باشند و همه ما این گلایه را از آقای روحانی می توانیم مطرح کنیم که حداقل باید مشکلات را شفاف و رو راست با مردم مطرح می کرد و دلیل پیش امدن این شرایط را صراحتا با مردم در میان می گذاشت و اشتباهات دولت خودش را هم می پذیرفت و عذرخواهی می کرد.

 

سفیر: عملکرد احزاب سیاسی استان را چطور می بینید؟

-ما در ایران چیزی به نام احزاب سیاسی نداریم، بلکه احزاب و تشکل های شب انتخاباتی داریم. جریانات فکری مثل اصولگرایان، اصلاح طلبان یا دگراندیشان را داریم اما اینکه به صورت تشکل یافته باشند و فعالیت حزبی از پایین به بالا داشته باشند، کمیته تشکیل داده و انتخابات درون حزبی برگزار کنند، مجمع تشکیل بدهند، در عمل نداریم. شاید حزب موتلفه اسلامی و حزب اتحاد ملت ایران را بتوان حزب واقعی نامید اما فعالیت این ها نیز نتواسته است در کل کشور و استان ها و شهرهای مختلف فراگیر شود. سایرین هم فقط نام حزب را یدک می کشند که به طنز هم «احزاب چند نفره» نامیده شده اند و پنج- شش نفر از موسسین دور هم جمع می شوند و فقط در بیانیه دادن ها دیده می شوند. به نظر من بزرگترین مشکلی که در راه حفاظت از دموکراسی داریم، همین نبود میدان فعالیت برای احزاب سیاسی و تشکل های قانونی است.

 

سفیر: به عنوان فرماندار وقت دولت تدبیر و امید، به عملکرد این دولت چه نمره ای می دهید؟

-من در دور اول دولت تدبیر و امید فرماندار بودم. متاسفانه اختیارات فرمانداران به قدری تنزل پیدا کرده است که فقط به عنوان هماهنگ کننده سازمان ها و ادارات دولتی و نهادهای امنیتی فعالیت دارد و حتی اعتبارات دولتی آنچنانی هم ندارد که به عنوان رئیس کمیته برنامه ریزی شهرستان در حوزه توزیع اعتبارات نقش اساسی داشته باشد، چون اعتباری نیست که توزیع هم شود. تنها می تواند در بخش هماهنگی، نظارت و پیگیری فعالیت کند. من نمی توانم به خودم نمره دهم و باید مردم استان و تبریز من را ارزیابی کنند که آیا در صحنه های مختلفی که فرماندار باید حاضر شود، چطور عمل کرده ام، در هماهنگی دستگاه های دولتی چطور کار کرده است. اصلا طی چهار سال فرمانداری چه اتفاقاتی افتاد که فراندار در آنجا نقش خود را به درستی ایفا نکرد. ولی بقیه همکاران فرماندار در استان با کمترین امکانات، بیشترین مجاهدت ها و تلاش ها را کردند و با سیلی صورتشان را سرخ نگه داشتند تا هماهنگی ها بیشتر شود، درگیری ها کمتر شده و مردم با مشکل مواجه نشوند.

در مورد عملکرد دولت هم باید بگویم، به قول آقای خاتمی متاسفانه در ایران حکم تدارکاتچی را دارد. با توجه به شرایط کشور که با اوج تحریم ها روبرو است و اقتصادی که وابسته به فروش نفت است، اکنون نمی تواند اصلا نفت بفروشد، یا پول هایی هم که دارد، نمی تواند وارد کشور کند، به نظر من همین که می تواند وضعیت را حفظ کند و حداقل کمبودی پیش نمی آید و نقصانی در اداره جامعه دیده نمی شود، نشانگر تلاش واقعی دولت است ولی خب گشودن گره تماما در دست دولت نیست. قسمتی از این وضعیت به تصمیمات دولت بر می گردد ولی قسمت اعظم به مسائل بین المللی و شرایط تحریم باز می گردد و به اینها مساله کرونا را هم باید اضافه کرد.

 

سفیر: نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ را چطور می بینید؟

-هنوز نمی دانم که که چه کسانی کاندید می شوند، چه کسانی از فیلتر شورای نگهبان رد می شوند، ولی با آهنگ امروز جامعه مشخص است که میزان مشارکت کاهش خواهد یافت، مگر اینکه تغییرات اساسی در شیوه برگزاری انتخابات روی دهد و اجازه بدهند که از کاندیدای سلایق مختلف به معنای واقعی و نه از سر ناچاری در انتخابات حاضر شوند. مردم ایران هم به نظام و هم مملکت و سرنوشت خود شدیدا حساس هستند و به هیچ وجه حاضر نمی شوند با رفتارهای خود در ممکلت نابسامانی رخ دهد. تا اینجا هم صبوری کرده اند و باید قدردان مردم باشیم.

 

سفیر: احتمال ظهور پدیده ای به نام احمدی نژا در انتخابات ۱۴۰۰ هست؟

با توجه به تجربیات متعدد نمی توان هیچ چیز را نفی کرد، هر احتمالی وجود دارد. ممکن است شخصیت هایی مثل احمدی نژاد هم کاندیدا شوند. من معتقدم اگر شورای نگهبان با رها کردن فیلتر زمینه حضور چهره های مختلف را فراهم سازد، قطعا انتخابات پر شوری خواهیم داشت. چون رقابت بین طرفداران کاندیداها و تضارب آرا شکل می گیرد و انتخاب برای مردم هم راحت تر می شود. و حتی راه حل مناسب بسیاری از چالش های امروزی در گرو حضور واقعی مردم در انتخابات است. وقتی مردم بیایند، مشکلات هم کم می شود. اگر انتخابات آزادانه، قانونمند و رقابتی برگزار شود، مردم به هر جریانی هم که رای دهند، نهایتا مملکت موفق می شود، اما اگر انتخابات با کمترین مشارکت و محدودیت سلایق کاندیداها اجرا شود، چه اصلاح طلب بیاید یا اصولگرا مملکت متضرر است. به نظر من اگر سید محمد خاتمی کاندیدا شود، مطمئنا مردم ایران بیشترین مشارکت را خواهند داشت. چون در واقع اصلاح طلبان واقعی در ایجاد شرایط فعلی کشور مقصر نیستند.

گفتگو از : وحید خدادادی

لینک کوتاه : https://safiiir.ir/?p=2678

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.